Voıp (Telekominikasyon) Hizmetleri

Voice over IP Teknolojisi (VoIP) ses hizmetlerinin standart Internet trafiği ile entegrasyonunu mümkün kılan, son yıllarda kullanımı hızla artan, güvenilirliği kanıtlanmış ve maliyetleri düşüren bir haberleşme teknolojisidir.

VoIP teknolojisi, mevcut telefon şebekeleri, Internet ve Intranetlerdeki ses ve verinin birleşmesiyle yeni servis ve gelir fırsatları yaratırken, aynı zamanda kullanımın kolaylaşmasını da sağlayarak yönetim maliyetlerini büyük ölçüde azaltıyor.

VoIP, ses trafiğinin paket anahtarlamalı IP ağı üzerinde iki yönlü taşınmasına destek veriyor. İlk VoIP uygulaması, 90'lı yıllarda yaygın olarak kullanılan ve Internet kullanıcılarının, özel olarak donatılmış PC'ler ya da normal telefonla bu PC'ler arasında ücretsiz telefon görüşmesini sağlayan bir uygulama şeklinde idi. Bu uygulama, uluslararası ya da uzak mesafe görüşmelerinde tasarruf sağlanması için olağanüstü bir yöntemdi. Günümüzde ise hızla gelişen teknolojilerle, ses ağlarındaki ses kalitesi, yönetilen VoIP ağlarında da sağlanıyor.

Zamanla, yönetilen IP ağları üzerindeki ses kalitesi, telefon şebekesi üzerindeki ses kalitesi ile eşit hale geldi. Ayrıca, IP ağları, telefon şebekelerine kıyasla daha verimli bant genişliği sağlıyor. Yeni ses kodlamaları ile, kabul edilebilir ses kalitesi sağlamak için sadece 8 Kb/ps kullanılıyor. Telefon şebekelerinde aynı kaliteyi sağlamak için ise 64 Kb/ps gerekiyor.

VoIP kullanmanın PSTN e göre avantajları nelerdir?

Eğer PSTN hat kullanıyorsanız, yaptığınız görüşme süresine bağlı olarak ücret ödenir, ayrıca Türkiye'de Türk Telekom'a sabit ücret ödemek zorundasınız. Yaptığınız görüşmenin süresi arttıkça fatura tutarı artmaktadır. Noktadan noktaya VoIP kullanmanız durumunda ise sadece kurulum ücreti ödeyerek ses kalitesinden taviz vermeden sınırsız ve sabit ücret ödemeksizin görüşme yapabilirsiniz.

Sabit ve GSM telefon hatlarını aramak için kullanmanız durumunda ise makul ücretlere Türkiye'de dahil olmak üzere tüm dünyayı aramanız mümkündür. Ayrıca sabit ücret veya benzeri ek bir ödeme yapmanız gerekmemektedir. Bu maliyetler ile bu günkü kurlarla Türkiye Şehir içi görüşmelerde %75 tasarruf sağlayabilirsiniz, bu tasarruf miktarı şehirlerarası ve uluslararası görüşmelerde dahil edildiğinde % 90-95 lere kadar varmaktadır.